Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu
en

Mit tehetünk, ha télen nem lesz gáz?

Mit tehetünk, ha télen nem lesz gáz?
Milyen alternatív megoldások léteznek a gázfűtés kiváltására? Megpróbáltuk összeszedni a lehetséges alternatív fűtési lehetőségeket.

Mit tehetünk, ha télen nem lesz gáz?

Sajnos a jelenlegi körülmények miatt mindenki elgondolkodott rajta, hogy mihez lehet kezdeni, ha télen nem fog elég gáz érkezni Oroszországból. Néha jó előre gondolkodni és felmérni a lehetőségeket. 


Az alábbi cikkben próbáljuk összeszedni, hogy milyen alternatív fűtési lehetőségek vannak, amivel felkészülhetünk a nehezebb időkre.


Milyen fűtést válasszunk, amennyiben a gáz ára emelkedik vagy az országba érkező gáz mennyisége csökken?


Szerencsére több fajta megoldás létezik ennek a különleges helyzetnek a megoldására, így a klímával való fűtés és a szilárd tüzelésű kazánok, kandallók, kályhák használata is az alternatív fűtési megoldások közé tartoznak.


Fűtés klímával


Magyarországon még nem elterjedt fűtésre is használni a klímakészülékeket, sokan még mai napig nem is tudják, hogy ez gazdaságos és fejlett technológiai megoldás. Természetesen nem minden klímaberendezés használata ajánlott fűtésre, de a modern, inverteres klíma típusok között vannak kifejezetten fűtésre ajánlottak és fűtésre optimalizáltak. Ezeknek a légkondicionálóknak a hatásfokuk rengeteget javult az évek során. Érdemes az őszi, átmeneti időszakban is bekapcsolni őket, hiszen a lakásban a megfelelő, komfortos hőmérséklet szinten tartása összességében kevesebb energiaráfordítással jár, mint az egész lakás felfűtése. 


Kiépítése sokkal könnyebb, kevesebb pénzbe kerül és kevéssé bürokratikus, mint egy gázcirkó vagy konvektor beépítése. Ez egy környezetbarát fűtési mód, a beruházási költségei pedig relatív alacsonyak, a klímaberendezés megvásárlásán és felszerelésén túl nincsenek extra költségek. Egy jól szigetelt, modern építőanyagokból készült új építésű ház esetén mindenképp meggondolandó a hőszivattyús klíma rendszer kiépítése, megvásárlása.  


A fűtési hatékonyságot a energiatakarékossági osztállyal A++, A+++ stb. jelzik. Minél többet szeretné fűtésre használni – esetleg egy nyaralóban más fűtés nem is lesz – annál inkább érdemes odafigyelni a fűtési energiahatékonyságra, és felsőbb kategóriás klímakészüléket választani. 


A hűtő-fűtő klímakészülék fűtési üzemben, mint levegő-levegő hőszivattyú működik, és az elektromos energia befektetésével annál lényegesen több fűtési hőt szállít a környezetből a helyiségbe (COP mutató).


COP mutató: Fűtési hatékonyság, melynek értéke megmutatja, hogy hányszoros fűtőteljesítményt fog berendezésünk biztosítani a befektetett elektromos áramhoz képest, egy meghatározott fix külső és belső hőmérséklet esetén.

SCOP: szezonális fűtési hatékonyság.


Milyen más fűtési módok vannak a gázon kívül?


Ha már van klíma a lakásban és szeretnénk más megoldást választani fűtésre, akkor jó választás lehet a kandallók, fatüzelésű tűzhelyek (sparheltek) beszerzése.


A kandalló hatásfokát több tényező befolyásolja.

A jó minőségű tűztérrel és kiegészítő technikával megépített kandallóval 75-80 %-os hő hasznosítása is elérhető.

A kandallók közül választhatunk szabadonálló, beépíthető vagy elektromos kandallókat is.

A vízteres kandallókat kizárólag víztérre kötve lehet üzembe helyezni, tehát nem használhatóak csak légfűtéses üzemmódban. Ezeknek a termékeknek vagy vízköpenyes a megoldása van, tehát a tűzteret öleli körül a víztér vagy egy csőspirál van a tűztérben ami a víztér is egyben.


Az elektromos kandallók egyik legnagyobb előnye, hogy egyszerűen telepíthetőek, bárhol elhelyezhetőek és áramellátás biztosítása után már üzemelhet is.


Fűtés gáz helyett fával szénnel és egyéb tüzelőanyagokkal


Szilárd tüzelésű kazánok


A vegyes tüzelésű kazán (más néven szilárd tüzelésű kazán) egy fűtéshez használt kazánfajta, amely fával, szénnel és egyéb a használati utasításában szereplő tüzelőanyagokkal fűthető. Különböző méretben gyártott, így alkalmas az egyes épülettípusok fűtési rendszerébe való beillesztésre. Megújuló energiaforrások használatát is lehetővé teszi, így a fa, pellet és szén mellett, növényi hulladék égetésére is alkalmazható.


A kályhák, kandallók, vegyestüzelésű, kézi adagolású tüzelő fűtőkészülékek emissziójának csökkentése aktuális kérdés. A kereskedelemben kapható kis vaskályhák kilépő füstgáz hőmérséklete aránylag magas (kb. 300 Cº), ami még utóégetésre, vagy hőcserélő felületek (hődob) fűtésére alkalmas.

Tapasztalat szerint, ha a hőmérséklet eléri a 200 Cº-fokot, nem érdemes tovább adagolni a tüzelőanyagot. A füstgáz hőmérő a kályha füstgáz kilépő csonkjába építhető. Ezzel még megmarad a kézi beállítású csappanytús szabályozás, nézőüveges lángellenőrzéssel.

Ugyanezt a nehézséget a kézi adagolású kazánoknál puffertartály rendszerbe iktatásával célszerű csökkenteni, ami felveszi a pillanantyilag a helyiségekben nem hasznosítható hőt, ill. néhány óra tartalék képzésére alkalmas.

Nagyobb kazán, ill. kályha gyártók ajánlanak termékeik mellé részben a puffer szabályozást, részben az égés szabályozást biztosító szabályozókat.

A vegyes tüzelésű kazán általánosan használt kivitele kézi működtetésű. 


Olajradiátorok

Hogyan is működik egy olajradiátor?

Ezek a modern, könnyen mozgatható olajradiátorok elektromos áram segítségével melegszik fel és magas hatékonysággal fűtik fel a helyiséget.

Az olajradiátorok biztonságosak, túlmelegedés elleni védelemmel is el vannak látva. Mindössze az áramellátásról kell gondoskodni, és a működés máris biztosított.

Mivel csak áramforrásra van szükség, ezért a lakásban bárhol elhelyezhető.

Tartalomhoz tartozó címkék: Fűtés