Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu
en

A hagyományos fűtési mód - szilárdtüzelés

A múlt
 
A hagyományos fával történő tüzelés a legősibb tüzelési mód. Már az ősember is érzékelte egy villámsújtotta fa égésekor, vagy akár egy spontán erdőtűznél, hogy a tűz nem csak világít de kellemes meleget is ad. Míg az állatok ösztönösen félnek a tűztől, az ősember már képes volt tüzet gyújtani, és mind a kezdetleges főzéshez, mind pedig, melegedéshez használta. Nem csak a szabad ég alatt, de kunyhójukban is próbáltak a tűznek megfelelő helyet biztosítani.
 
Lakóházuk közepén gödröt ástak, amit kövekkel raktak körbe. A kövek közötti réseken távozott a füst, hiszen ebben a korban még nem ismerték a kéményt.
 
Az ókorban már alkalmaztak különböző kezdetleges füstelvezető nyílásokat, hiszen a füst elvezetését meg kellett valamilyen módon oldaniuk.
 
A XIII. században jelentek meg azok a kandallók, amelyek már hasonlatosak voltak a maiakhoz. Az európai kastélyokban és  várakban elhelyezett nyitott tűzhelyek, már nem csak melegedésre szolgáltak, de kivitelükkel, díszítésükkel arra is utaltak mennyire gazdag, rangos a kandalló tulajdonosa. Ekkortájt már kéményszerű tetőt nyitottak a tűzhely felett, majd kialakították a tölcsérszerű füstelvezető csöveket, amelyek már kialakításukban, funkciójukban a mai kéményekhez hasonlók.
 
Ebben az időben még rengeteg tűzvész pusztított, amik oka sokszor a tűz és füstgáz helytelen kivezetéséből adódott, ezért a XVI. században már tűzálló kövekkel építették a kályhákat. A XVIII. századtól már tervezték a kémények méreteit, keresztmetszetét, a fűtőeszközöket a fűtési igény alapján helyezték el a helyiségekben.
 
A jelenkor eszközei
 
A XX. század második felében reneszánszát élte Nyugat-Európában a kandallóépítés a modern lakóház-építészetében. A század végén már Magyarországon is egyre népszerűbbek a kornak megfelelően elől üveggel fedett zárt rendszerek, amelyek korszerű technológiával készülő égésterében már komfortos melegre elegendő hő termelődik. A megemelkedett gázárak miatt sokan újra a szilárd tüzelésű kazánokat, kandallókat részesítik előnyben, akár önálló, akár kiegészítő fűtőeszközként.
 
A kandallók, hagyományos kályhák elterjedése elsősorban önálló családi házaknál népszerű. Vidéken, - ahol a fát könnyebben be tudják szerezni az emberek - nagyon elterjedt. Sajnos sokan úgy gondolják minden szemetet is eltüzelhetnek ezekben  a fűtőeszközökben, és nem tudják, hogy ezzel amivel megrövidítik a készülék élettartamát. Lehetőség szerint kerülni kell a ház körül felhalmozódott nyesedéket, egyéb szemetet, csomagolóanyagot, mint “olcsó” tüzelési alapanyagot. A gázprogram idején sokan átváltottak a gázkazánokra, de a 90-es évektől kezdve fokozatosan egyre több újra a szilárd fa- és széntüzelésű kazán, kandalló.
 
A teljes ház befűtéséhez a szilárd tüzelésű öntöttvas kazán a legelterjedtebb. A Warnex Zrt. ebben a szegmensben 4 tagos (20-27kW), 5 tagos (27-34kW) és 6 tagos (34-41kW) kazánokat kínálja. Ennek egy olcsóbb verziója a lemezkazán, a Warnex ebben a termék kategóriában 20, 30 és 40KW-os kazánokat kínál.
 
A szabadon álló kandallók, kályhák is egyre népszerűbbek hazánkban. Ezek általában egyetlen helyiség befűtésére alkalmasak, és beruházási költségük is kisebb.
 
Létezik a szabadon álló kandallókból vízteres verzió is. Ezt rá lehet kötni egy fűtésrendszerre, és a készülék teljesítményétől függően egy vagy több radiátort is ki tud szolgálni, több helyiséget is be tudunk ezzel fűteni.
 
A beépített kandallók városi lakásokban és különálló családi házakban egyaránt használhatók. Ezekből is létezik vízteres típus, amit ugyanúgy össze lehet kötni radiátorokkal, és egy kisebb családi ház fűtését ezekkel meg tudjuk oldani.
 
Sokszor a beépített kandallót pusztán emocionális, esztétikai, hangulati okokból választják, szinte nem is fűtenek velük. Ilyenkor pusztán a lakás vagy ház dísze egy ilyen szépen körbeépített kandalló, ami mellett üldögélve nagyon bensőséges társasági, családi életet élni.
 
A Warnex Zrt. a kandallók és kályhák kategóriában piacvezető Magyarországon. A legszélesebb kínálata van, közel 100 típus közül választhatnak vásárlóink.
 
Ha ezt a fűtési módot választjuk, úgy számolhatunk, hogy egy 6-8kW-os szabadon álló kandalló átlagos belmagasság és házszigetelés esetén egy kb. 35-40nm-es szobát képes befűteni.
 
Egy ennél nagyobb 4 tagos kazán kb. egy 80nm-es családi házhoz elegendő, míg egy 5 tagos öntöttvas kazán kb. 100nm-t tud kifűteni. Ennél nagyobb házakhoz már minimum 6 tagos kazánt ajánlott alkalmazni. Itt is fontosak az egyéb tényezők, a szigetelés, nyílászárók, tájolás, mennyire veszik körbe más fűtött lakások stb.
 
Mivel fűtsünk?
 
Hagyományos fűtőanyagnak leggyakrabban szenet és fát használunk.
 
A szén meghatározása szerint, tömény energiadús szilárd fűtőanyag. A leggyengébb minőségű szén a lignit, rossz tüzeléstechnikai tulajdonsága miatt csak nagy erőművekben lehet gazdaságosan eltüzelni. Fűtőértéke alacsony 3,5-10Mj/Kg.
 
Jobb a fűtőértéke a barnaszénnek, bár nedvességtartalma még 40% körül van. Fűtőértéke max. 17-20Mj/Kg. Összehasonlításként egy köbméter gáz helyettesítésére kb. 2kg közepes fűtőértékű barnaszén kell.
 
A másik kettő szénhez viszonyítva a feketeszén fűtőértéke a legnagyobb. Az erre alkalmas kazánokban, kályhákban kiváló tüzelőanyag. Fűtőértéke: 17-33Mj/Kg
 
A legjobb minőségű szenet a kokszot kőszénből állítják elő hevítéssel, ami után tiszta kokszosított szén marad. A koksz fűtőértéke rendkívül magas éppen ezért ezt az anyagot használják öntödékben, kohókban.
 
A hagyományos fűtés másik tüzelőanyaga a tűzifa. Száraz helyen kell tárolni, minél szárazabb, annál jobb a fűtőértéke. Azt szokták javasolni, hogy legalább 2 évig szárítsuk a tűzifát, mielőtt elégetjük. A frissen vágott fa fűtőértéke 6,8Mj/kg, a szárított fa fűtőértéke akár 15Mj/Kg is lehet.
 
Faalapú fűtőanyag a pellet, ami mezőgazdasági és erdészeti anyagok tömörítése, általában fűrészporból és faforgácsból préselik össze. Könnyen adagolható, kisebb helyet foglal, tiszta, környezet barát. Fűtőértéke 18MJ/Kg.
 
Hasonló a fabrikett ami természetes alapanyagú, faforgácsból, faaprítékból, fűrészporból álló bio energiahordozó. Nedvesség tartalma alacsony. Fűtőértéke nagy 18,5 Mj/Kg, hamu tartalma kicsi.
 
A fűtőanyag választásnál figyelembe kell venni, hogy a tűzifa égetése nem automatizálható olyan mértékben, mintha szemcsés, granulált anyagokkal ( pellet, biomassza) fűtünk.
 
Kinek éri meg, és ki választhatja?
 
A hagyományos fűtőanyagok áraira az a jellemző, hogy egyrészt folyamatosan változnak, másrészt eléggé szórnak. Aki ezt a fűtési módot használja, annak érdemes alaposan körüljárni a különböző kínálatokat, és körültekintően kiválasztani a beszerzési helyet, hiszen az egyes árak között jelentős eltérés lehet. Míg a gáz és a villanyáram ára meghatározott adott helyen, ez a hagyományos fűtőanyagoknál teljesen másképpen van.
 
Mielőtt elhatároznánk, hogy áttérünk a hagyományos tüzelési módra, érdemes áttekinteni, milyen feltételek megléte szükséges.
 
Megfelelő kémény megléte alap feltétel, ahol nincs kémény oda nem helyezhető el szilárd tüzelésű fűtőeszköz. Ahol a már meglévő kémény nem felel meg a vásárolt készülékhez szükséges paraméterekkel (átmérő, huzat) oda az nem helyezhető el. A 2013 január 1.-től életbe lépett törvény szerint a tüzelőberendezés kéménybe kötését, illetve ezek együttes használatát a kéményseprővel engedélyeztetni kell. Minden szilárd tüzelésű fűtőeszköz beüzemeléséhez szükség van a kéményseprői engedélyeztetésre, legyen az egy kazán, kandalló vagy egy szabadon álló kisebb kályha.
 
Saját érdekünkben minden készüléknél be kell tartani a használati utasításban leírtakat. Figyelembe kell venni a készülék elhelyezésére vonatkozó előírásokat, milyen helyiségben, milyen talajon használható biztonságosan, milyen kötelező távolságokat kell hagyni a faltól, és egyéb tárgyaktól. A helytelen használat miatt előfordulhat baleset, illetve a jótállás megszűnése is ezért a kapott kezelési útmutatót is gondosan el kell olvasni, és az abban foglaltakat be kell tartani.
Tartalomhoz tartozó címkék: Fűtés